HİMALAYA UYGARLIKLARI

                                                             HİMALAYA UYGARLIKLARI

                           NEPAL Katmandu ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Katmandu Vadisi…

En çok merak edilen Budist Ülkelerinden BHUTAN-Paro (UNESCO), Thimphu, Bumthang, Phobjicka, Trongsa (UNESCO), Punakha (UNESCO)


1. Gün, İSTANBUL HAREKET 
Akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı Yeni Dış Hatlar Gidiş Terminali Üst Kat havayolu kontuarı önünde buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben Nepal’in Başkenti Katmandu’ya yolculuk. 
2. Gün, KATMANDU 
Sabah saatlerinde varış, vize işlemlerini takiben otelinize transfer. Öğleden sonra yarım günlük Katmandu şehir ve Katmandu Vadisi içerisinde yer alan Swayabhunath Stuba turu. Sanatı, mimarisi ve halkı ile büyüleyici bir şehir olan Katmandu Hindu ve Budist etkilerinin olağanüstü bir karmasıdır. Turumuza Yaşayan Tanrıça Mabedi ile başlıyoruz. Sonra Kasthamandap, şehir merkezindeki Durbar Meydanı, Ulusal Müze, Haunman Dhoka Sarayı görülüp şehre tepeden bakmak için şahane Swayabhunath Stupa tepesine çıkacağız.
3. Gün KATMANDU - PARO - THİMPHU 
Sabah serbest saatleri takiben havalimanına transfer ve Bhutan’ın tek uluslararası havalimanına sahip Paro Kentine uçuş. Takiben ülke Başkenti Thimpu’ya transfer. Thimpu içinde barındırdığı ve hem kraliyet ailesinin,
hem başrahibin oturduğu Tashichho Dzong’un olduğu yerdir. Thimpu aynı zamanda Shabdrung tarafından inşa edilmiş ilk dzong olan Semtokha Dzong gibi tarihi yapıtları da barındırır. Akşam saatlerinde yürüyerek şehri tanıma fırsatını kaçırmamanızı öneririz. 
4. Gün THİMPHU 
Kahvaltıyı takiben tam gün şehir ve çevre turu, Ulusal Kütüphane, Dzong Tashichho, 1952 - 1972 yıllar arası hükümdarı 3. Bhutan Kralı adına yapılmış Kraliyet Anıtı, Kızlar Manastırı, Folk Kültür Müzesi, ülkenin en eskileri
olan Tashi Chho (Thimphu) ve Simtokha Dzong, Changgangkha Manastırı gezileri ile El Sanatları Merkezi ve Dünya’nın en büyük Buda Heykelini barındıran Kuensel Phodrang. Thimpu 1960’larda kurulmuş, tüm alış veriş ve iş merkezi birbirine paralel 3 caddeden ibaret ve belki de Dünya’da trafik ışıkları olmayan tek başkenttir. 
5. Gün THİMPHU - BUMTHANG – PHOBJICKA
Sabah kahvaltısını takiben sıcak Punakha Vadisine doğru yolculuk. Yolda ülkenin en güzeli olan 3150 m yükseklikte yer alan ve 108 adet Stuba ile süslü Dochula geçidinden geçme. Eğer hava koşulları izin verirse bu yolculuk sırasında ülkenin en yüksek dağlarını 180o hizada net bir şekilde görebileceğiz. Foto durağımızdan sonra inişe geçiyor meşe ve rododendron ormanları arasından eski adı Gangtey olan Phobjikha Vadisine yolculuk. Yolda Wangdue Kalesi harabelerini ve vadi girişini sağlayan Pelala geçidini göreceğiz. Varışta Batı Bhutan’ın en büyük ve tek Nyingmapa manastırını gezme. Akşam 2900 m yükseklikte Phobjikha’da konaklama.
6. Gün TRONGSA - PUNAKHA 
Erken alınacak sabah kahvaltısını takiben eğer hava koşulları el verirse, yaklaşık 2 saat süreli vadi içerisinde bir yürüyüş turuna çıkacağız. Daha sonra eski kraliyet başkenti 1637 yılında Phochhu ve Mochhu nehirleri çatalında inşa edilmiş ve geçmiş dönemin Tibet saldırılarına karşı savunmadaki kahramanlık anıtlarından Punakha’ya uzun bir yolculuk. Punakha’ya doğru yolculuk. Öğleden sonra olağanüstü sanat süslemeleri ile ülkenin en seçkin tapınağını barındıran Punakha Dzong ziyareti. Geceleme 1350 m rakımlı kentte.
7. Gün PUNAKHA - PARO 
Erken kahvaltıdan sonra 1637 yılında inşa edilmiş Punakha Dzong gezisi. Ugyen Wangchuk isimli ilk kralın 1907 yılında taç giydiği bu kentte göreceklerimiz Jojampa Budha Heykeli, Khamsum Yuely Tapınağı ve İlahi Münzevi anlamında Chimi Lakhang (Lakhang = Manastır) Tapınağı. Takiben öğleden sonra 140 km mesafede bulunan ve 1646 yılında inşa edilmiş Paro’ya 4 saatlik yolculuk. 
8. Gün PARO 
Kahvaltıdan sonra Ramthangka’ya yolculuk. Buradan yürüyerek, genelde Kaplan İni Tapınağı olarak adlandırılan, vadiden 900 m yükseklikte bir mağara girişine inşa edilmiş ve bir diğer adı Guru Padmasambhava Guru Rimpoche’un meditasyon eğitimi verdiği, 800 yıllık Taktsang manastırına yaklaşık 2 saatlik tırmanış. İyi bir doğa yürüyüşçüsünün 2 saatte tırmandığı yere biz tam gün tur koyduk. Tırmanışın ilk yarısı sanki hiç bitmeyecekmiş gibi gelir ama kafeterya molasından sonraki yarı olağan üstü büyülü bir konum ve buna bağlı olarak yepyeni bir enerji sağlar. Dönüş yolu size çok kolay gelir. Daha sonra havalimanına transfer ve Katmandu’ya uçuş, otelinize transfer ve geceleme. 
9. Gün KATMANDU ve İSTANBUL’ADÖNEREK TURUMUZU TAMAMLAMA 
Serbest saatleri takiben havalimanına transfer ve İstanbul’a dönüş ilyolculuğumuzu tamamlama. 
 

EURO/€) Para Birimi Cinsinden İki Kişilik Odada Kişi Başı Tur Ücretleri ve Açıklamaları

Grupta Asgari Kişi Sayısı

Tek Yataklı Oda Farkı

Üçüncü Kişi İndirimi

12 Yaş Altı Çocuk İndirimi

4

6

8

 

480€ 

(2.862 TL)

 

100 

(597 TL)

 

200 

(1.193 TL)

2.499€

(14.900TL)

2.299€ (13.708TL)

2.199€ (13.112TL)


***TL kurları 04/02/2019 tarihindeki Merkez Bankası Döviz satış kuruna göre hesaplanmıştır. Döviz olarak verilen turlarımızın fiyatları satış yapıldığı gündeki Merkez Bankası Döviz Satış kuruna göre hesaplanacaktır.

***Tur fiyatları kontenjanlara göre farklılık gösterebilir***

Fiyata dahil olan servisler: Tur boyu gerekli tüm uluslararası ve iç hat uçak, tren, ferryboat, otobüs vb yolculuğu; yolculuk sağlık sigortası, iyi konumda merkezi üç ve dört yıldızlı turistik oteller ve sabah kahvaltıları ile akşam yemeği; tur boyu özel araç ile yolculuk; programda yer alan tüm şehir ve çevre gezileri ile yerel güzellik ziyaretleri, alan-otel transferleri; deneyimli Türkçe sürücü-rehberlik hizmetleri… 

Şehir ve Çevre Gezileri: Turumuz genel anlamda gidilen ülkelerin tarihi özelliklerini koruyan kentlerini görmeyi amaçlayan bir program olup söz konusu kentlerin çok büyük bir bölümünde ve özellikle tarihi bölgelerinde yollar genel anlamda ya tamamen araç trafiğine kapalıdır, ya sadece yerli halkın izin verildiği şeklinde kullanıma açıktır. Bu yerlerde şehir gezilerimizi, genellikle aracımızı uygun bir yere park edip, yürüyerek gerçekleştirmekteyiz. Diğer bölgeleri ise aracımız ile rahatça gezebilmekteyiz. 

Fiyata dahil olmayan servisler: Çıkış harcı, tüm pasaportlar için Nepal (ve/veyaHindistan) ve Bhutan Vizeleri, kişisel harcamalar, şehir turları sırasında girilmesi istenen müze ve ören yeri giriş ücretleri ile yerel yetkililerce toplanmakta olan cüzi sınır geçiş ücretleri ve tur ücretine dahil olduğu açıkça belirtilmemiş diğer her türlü harcama.

Çok Önemli Not: Tur ücretleri ancak uçak biletlerinin istenen sınıfta kesilmesi ile geçerli olabilir ve genel anlamda kurallar açısından kesilen biletin iadesi olmamaktadır. Kesilen bilet ile ilgili olarak yolcunun tur dışında (tarih değişikliği, iptal vb gibi) muhatabı doğrudan doğruya ilgili havayoludur.